ANKARA KALECİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fetih ve Cihad Ruhu

Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Altan ÇETİN ve Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Galip ÇAĞ, fetih kavramı çerçevesinde tarih konulu, eğlenceli ve ilgi çekici bir konferans verdi. Konferansı izleyenler arasında İlçe Kaymakamı Sayın Dr. Abdullah Abid ÖZTOPRAK, AKP İlçe Teşkilatı Başkanı Sayın Ümit ÇİĞDEM ve Müdürümüz Sayın Durali SOMUNCU da vardı.
Fetih ve Cihad Ruhu

 

 

    Tarih bilincinin, kişilik oluşumunun temelini oluşturduğunu anlatan Sayın Altan ÇETİN Hoca, bir milletin yapacaklarının tahmin edilebilmesi için onların tarihinin incelenmesinin yeterli olacağını, tarihini unutan bir milletin tarih tarafından da unutulacağını söyledi. Türk - İslam tarihinde ok ve yayın önemine değinen Altan Hoca, ok ve yayın Türkler tarafından bir katliam aracı değil, nizam ve adalet aracı olarak kullanıldığını, okun halkı, yayın da devlet yapısını temsil ettiğini belirtti. Aynı zamanda bir Kemankeş (ok atma sporu ile uğraşan kimse) olan Altan Hoca ok atma usullerini anlattı ve getirdiği yay ve oklar ile kısa bir atış gösterisi sundu.

    Daha sonra sahneye çıkan Sayın Galip ÇAĞ İstanbul´un fethindeki önemli ayrıntıları paylaşarak bu fethin sadece 1453´te olup biten savaş olarak değerlendirilmemesi gerektiğini, öncesinde yaşanan gelişmeleri ve esas fethin gerçekleşmesi için sonrasında yaşayanlara düşen görevleri anlattı.

    Programın sonunda Siyer-i Nebi yarışmasında lise ve ortaokul seviyesinde ilk üçe giren öğrencilerimizin hediye töreni gerçekleştirildi.

    Öğrencilerimizin ilgiyle dinledikleri ve eşine ender rastlanan sohbet tadındaki bu tarih konferansından dolayı sayın hocalarımıza teşekkür ediyoruz.

Ankara Cad. Hükümet Konağı 3. Kat - 3128571004

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.