ANKARA KALECİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çocuk Koruma Kanunu Semineri

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çubuk Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Sayın Halil YÜKSELEN tarafından ilçemiz eğitim yöneticilerine 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu ve bu kapsamda yapılan çalışmalar, alınan tedbir kararları, yapılan sosyo-ekonomik destek çalışmaları konulu seminer verildi.
Çocuk Koruma Kanunu Semineri

 

 

    5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu; korunma ihtiyacı olan veya suça sürüklenen çocukların korunması, haklarının ve esenliklerinin güvence altına alınması amacıyla yasalaşmış olup bu çocuklar hakkında uygulanacak güvenlik tedbirlerinin usul ve esaslarını, çocuk mahkemelerinin kuruluşu ile ilgili işlemleri kapsamaktadır.

    Kanun Çocuğun yaşama, gelişme, korunma ve katılım haklarının güvence altına alınması, yarar ve esenliğinin gözetilmesi, herhangi bir nedenle ayrımcılığa tâbi tutulmaması, karar sürecine katılımlarının sağlanması, tarafların işbirliği içinde çalışmaları, insan haklarına dayalı, adil, etkili ve süratli bir usûl izlenmesi, soruşturma ve kovuşturma sürecinde çocuğun durumuna uygun özel ihtimam gösterilmesi gibi ilkeleri gözetmektedir.

    Kanun hakkında bilgilendirme yapmak ve kanun kapsamında yapılan faaliyetleri anlatma amaçlı düzenlenen seminer dolayısıyla Sayın Halil YÜKSELEN Bey´e teşekkür eder, kanunun çocuklarımız için hayırlara vesile olmasını dileriz.

Ankara Cad. Hükümet Konağı 3. Kat - 3128571004

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.