ANKARA KALECİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

7 Güzel Adamdan Biri Kalecik´te

  Ülkemizin önemli yazar, şair ve düşünürlerinden ve Otel Gören Defterler, Bir Yazarın Notları, Sükût Sûretinde, Ahid Kulesi gibi onlarca deneme, şiir, fikir kitabının sahibi, sesin etkisiz kaldığı yerde yazıları, mektupları ile her zaman doğruları haykıran Nuri PAKDİL, ilçemiz öğrencileri ile bir söyleşide buluştu.
7 Güzel Adamdan Biri Kalecik´te

 

 

    1934 Kahramanmaraş doğumlu Nuri PAKDİL İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Devlet Planlama Teşkilatında ve Sanayi Bakanlığında görev yaptı. O, eserleri ve yanlışlığa kendi uslubunca dur demesi ile tanındı. Daha lise yıllarında yayınladığı Hamle dergisi, devrin önde gelen edebi kalemlerinin ilgisini çekmeyi başardı. Üniversite yıllarında Necip Fazıl, Sezai Karakoç gibi edebiyatçı ve düşünürlerle yakın ilişkiler kurdu. 1969 yılında çıkardığı Edebiyat Dergisi 1984 yılına kadar 15 yıl boyunca yayınlandı. Halen çeşitli alanlarda kitaplar yayınlamaya, yazmaya, eyleme devam etmektedir.

    İlçemiz öğrencilerinin düşünce dünyasının zenginleşmesi amacıyla düzenlenen söyleşi, Şehit Mehmet Yıldırım METEM Konferans Salonu´nda gerçekleşti. Söyleşiye ev sahipliğini İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Durali SOMUNCU yaptı. İlçe kurum ve okul yöneticilerinin de katıldığı söyleşide öğrencilerimiz Nuri PAKDİL’e kitapları, düşünceleri ve hayatıyla ilgili sorularını yöneltmek ve kitaplarını imzalatmak imkanı buldular.Her soruya tek tek cevap veren Sayın Nuri PAKDİL, kimi zaman esprili ifadelerle izleyenlere tebessüm ettirdi. Soru-cevap faslının ardından öğrencilerimiz Sayın Nuri PAKDİL’e kitaplarını imzalattı.

    Öğrencilerimize bol bol kitap okumalarını, evlerinde en azından küçük de olsa bir kitaplık oluşturmalarını, her hafta kitapçıya gitmeyi bir iş edinmelerini, mutlaka bir yabancı dil öğrenmelerini tavsiye eden Nuri PAKDİL, doğruyu yanlıştan ayırt etmenin tek yolunun bu olduğunu belirtti. İlçemize teşrifleri ve öğrencilerimizin gönül dağarcığını zenginleştiren sohbeti için kendisine teşekkür ederiz.

Ankara Cad. Hükümet Konağı 3. Kat - 3128571004

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.