ANKARA KALECİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Yıldır Kanayan Yara: Hocalı Katliamı

Karabağ Savaşı sırasında Azerbaycan´ın Dağlık Karabağ mevkiindeki Hocalı Kasabası´nda, 26 Şubat 1992 tarihinde Ermeni askerlerince gerçekleştirilen Hocalı Katliamının üzerinden 23 yıl geçti. Kalecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, hala vicdanlarda kanayan bu yaraya dikkat çekmek ve öğrencilerimizi bilinçlendirmek amacıyla, Azerbaycan Kültür Derneği Yönetim Kurulu üyelerinden Sayın Selçuk ÖNAL´ın da konuşmacı olarak katıldığı Hocalı Katliamı Anma Günü düzenledi.
23 Yıldır Kanayan Yara: Hocalı Katliamı

 

 

    Karabağ Savaşı sırasında Ermeni askerlerinin katliam yaptıkları bir kasabadır Hocalı Kasabası. Resmi kaynaklara göre göre 106´sı kadın, 83´ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı bu katliamda hayatını kaybetmiş, 487 kişi ağır yaralanmış, 1275 kişi rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur. Katliam sonunda 11356 kişilik nüfusa sahip köyden geriye neredeyse kimse kalmamış, katledilen insanların cesetlerine uzun süre ulaşılamamıştır. Birçok ülke tarafından soykırım ve birçok ABD eyaletleri tarafından katliam olarak kabul edilen elim vakanın acısı aradan geçen 23 yıla rağmen unutulamamıştır.

    Bu konuda duyarlı davranan Kalecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idareci, öğretmen ve öğrencileri ilçemiz öğrencilerinin de bu konu hakkında bilinçlenmesini sağlamak amacıyla Hocalı Katliamı Anma Günü düzenledi. Etkinliklere Azerbaycan Kültür Derneği Yönetim Kurulu üyelerinden Sayın Selçuk ÖNAL da konuşmacı olarak katıldı ve olayın gerçekleştiği bölgenin özelliklerini ve olay öncesi ülkenin durumu ve olay sonrası etkileri hakkında bilgiler verdi.

    Bu elim olayda hayatını kaybeden tüm Azeri kardeşlerimize Allah’tan Rahmet diler, duyarlılıklarından dolayı Kalecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idareci, öğretmen ve öğrencileri ve değerli katkılarından dolayı Sayın Selçuk ÖNAL´a teşekkür ederiz.

Ankara Cad. Hükümet Konağı 3. Kat - 3128571004

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.