ANKARA KALECİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

Samsun´dan başlayarak Anadolu´nun kurtuluşu yolunda atılan ilk adımın tarihi olan ve ülkemizin ve bağımsızlığımızın teminatı gençlerimize ithaf edilen 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Çelenk Sunma Töreni ve ardından Şehit Mehmet Yıldırım METEM´de düzenlenen gösterilerle kutlandı.
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

 

 

    Vatan topraklarının karış karış işgal edilmesi, ardından da başkent İstanbul´un muhasara altına alınması sonrası İstanbul´dan yapılacak bir şey olmadığı anlaşılmış ve Anadolu’ya geçerek halkın kendi kendine oluşturduğu savaş birliklerinin yönetilmesi ve tek merkeze bağlanarak daha etkili bir müdafaa gösterilmesinin sağlanması gereği hasıl olmuştu. Bunun üzerine Mustafa Kemal aldığı teftiş görevi ve yetkilerle birlikte Bandırma Vapuru´na binerek Karadeniz üzerinden 19 Mayıs 1919 günü Samsuna ayak bastı. Uzun süren mücadelelerin sonucunda başlatılan Kurtuluş Savaşı son bularak düşman ülkemiz sınırlarından dışarı atıldı. İşte bu başarının ilk adımı olan 19 Mayıs günü, Kurtuluş Savaşı´nda vatanları için, hürriyet ve bağımsızlık için hiç çekinmeden canlarını veren genç Mehmetçik ve geleceğimizin teminatı olan gençlerimize hediye edilerek 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edildi.

    Tüm daire amirlerinin katılımı ile gerçekleşen Çelenk Sunma Töreni’nin ardından protokol Şehit Mehmet Yıldırım METEM öğrencilerinin hazırladığı kutlama programına katıldı. Genç öğrencilerimizin hazırladığı halay, dans gösterileri ve şiirler eşliğinde bayram coşkuyla kutlandı.

    Tüm halkımızın bayramını kutlarken bayram vesilesiyle tüm gençlerimize başarılı, sağlıklı ve en önemlisi hür Bayrağımız altında müreffeh bir gelecek dileriz.

Ankara Cad. Hükümet Konağı 3. Kat - 3128571004

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.